Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Teisiniai vertimai ir jų vertėjai


Teisės tekstų ir įvairių dokumentų vertimai ypač aktualūs mūsų dienomis, vykstant globalizacijos procesams, plečiantis tarptautinio verslo ryšiams, stiprėjant politinei integracijai ir gyventojų migracijai. Teisiniai vertimai yra viena sudėtingiausių vertimo sričių, todėl šios srities vertėjams taikomi ypač dideli reikalavimai.

Teisinių tekstų vertėjas turi būti atidus ir dėmesingas detalėms, puikiai išmanyti teisines sistemas, tiek originalaus teksto šalies, tiek užsienio kalbos šalies, būti susipažinęs su atitinkamos srities teisinėmis sąvokomis ir terminais, pasižymėti konfidencialumu ir užduotis atlikti laiku.

Atidus ir dėmesingas vertimas – tai tinkamas žodžių parinkimas ir teisingas sintaksės taikymas. Išversto teksto kalba turi atitikti formalią originalaus dokumento kalbą. Versti tokį tekstą reikia atidžiai, nes bet kokia neatsargi interpretacija gali pakeisti dokumento prasmę. Todėl labai svarbu puikiai išmanyti kalbos reikalavimus, o išverstą tekstą būtina atidžiai redaguoti. Teisiniai vertimai paprastai skiriami atitinkamoje srityje besispecializuojantiems vertėjams profesionalams. Būtina suprasti, kad teisinių tekstų vertėjai ne tik išverčia tekstą iš vienos kalbos į kitą, jie tuo pačiu verčia iš vienos teisinės sistemos į kitą. Todėl jie turi gerai išmanyti šalių kultūrą, puikiai suvokti ne tik savo šalies teisinę sistemą, bet ir tos šalies, į kurios kalbą yra verčiama.

Teisiniai vertimai dar yra sudėtingi ir dėl to, kad verčiami dokumentai būna susiję su konkrečia teisės sritimi. O kiekviena sritis turi savo įprastą terminologiją. Pavyzdžiui, tai gali būti ‪tarptautinė teisė, civilinė teisė, įmonių teisė, nuosavybės teisė, mokesčių ir apskaitos teisė, draudimo teisė, patentų teisės ir pan. Todėl geras vertėjas turi turėti pakankamai atitinkamos srities žinių. Geriausia, kai toks vertėjas yra konkrečios srities ekspertas.

Suprantama, kad kai kuriuose verčiamuose dokumentuose gali būti „jautrios“ informacijos, nes dažnai tenka versti konfidencialius dokumentus. Tad vertėjai, atliekantys teisinius vertimus, turi labai rimtai žiūrėti į konfidencialumo ar privatumo reikalavimus ir laikytis informacijos neatskleidimo susitarimų.

Be visų šių reikalavimų dažna teisinių vertimų sąlyga yra ir nustatyti laiko terminai. Kadangi paprastai verčiami dokumentai būna reikalingi teismuose, susitikimuose, vykdant sutartis ir panašiai, kuomet yra nustatyta tiksli data, tad išverstas tekstas turi būti pateiktas iki numatytosios datos.

Teisiniai vertimai – rimtas vertėjų išbandymas, reikalaujantis toli gražu ne paviršutiniškų teisės žinių, šalių kultūrų ir socialinių niuansų supratimo. Tik atitinkantys šiuos reikalavimus vertėjai sugebės tinkamai perduoti verčiamo teksto žinią. Teisinio vertimo paslaugos tiekėjų taip pat nėra daug, nes iš jų reikalaujama itin didelės atsakomybės.

Populiarūs straipsniai

Jūrinė žvejyba Norvegijos fiorduose

Žvejyba Norvegijos fiorduose yra fantastiškas patyrimas. Norvegija turi daugiau nei 20 000 kilometrų pakrantės, tad gan nemažai „derlingos“ vietos jūrinei žvejybai. Čia nereikės daug įmantrių žvejybos reikmenų, yra daugybė žuvų rūšių, o zvejyba yra tinkama visais metų laikais.
Jums nereikės žvejybos licencijos žvejojant fiorduose, todėl bus lengviau planuojant ir pareikalaus mažiau išlaidų, nei kiti žvejybos būdai Norvegijoje. Ar jau minėjau, kad Norvegijos fiordai yra nepaprastai gražūs? Tai sukurs įspūdingą žvejybos aplinką.
Kaip jau minėjau, fiorduose nereikia licencijos, tačiau atsiminkite, kad aplink krantus, kur upės įteka į fiordus, galite atsidurti vietoje, kur licencija yra reikalinga. Tai gali būti traktuojama, kaip žvejyba upėje.
Žvejyba nuo kranto ar molo
Viena iš geriausių jaukų žvejybai nuo molo ar kranto yra norvegiškas jaukas vadinamas Stingsild. Jos yra daromos įvairių svorių ir spalvų. Šie jaukai imituoja silkes ir yra labai efektyvūs žvejojant įvairių rūšių menkes. Jeig…

Kada automobilių nuoma – geriausias sprendimas?

Daugelis sutiktų, kad transporto priemonės išlaikymas reikalauja nemažai išlaidų ar net streso. Įvairūs gedimai, detalių keitimas, draudimas, priežiūra, kad automobilio išvaizda išliktų tokia pat kaip tądien, kai jį įsigijote, ir panašūs dalykai atima tikrai daug laiko bei pastangų. Na, o jei nepagalvoję įsigijote jau naudotą automobilį iš ne itin patikimų pardavėjų, galite susidurti su nebepataisomomis problemomis, kurios dažnai kelia didelį pavojų vairuojant. Automobilių nuoma – plačiai paplitusi paslauga, keičianti nusistovėjusį požiūrį į transporto priemonių naudojimą bei leidžianti išvengti visų išvardintų problemų, su kuriomis susiduria nuosavus automobilius turintys žmonės. Kokiais atvejais automobilių nuoma išties naudinga?

Jei automobiliu važinėjate retai
Yra žmonių, kuriems automobilis reikalingas labai retai. Pavyzdžiui, gyvenantiems strategiškai patogiose vietose, iš kurių darbas, prekybos centrai ir visi „karštieji“ taškai – pasiekiami ranka. Arba tiems, kuriems automobi…

Kam reikalinga erotinė fotosesija?

Jeigu norite atskleisti savo moterišką grožį, pademonstruoti aistrą ir savo natūralų gebėjimą vilioti, tuomet erotinė (dar kitaip vadinama buduaro) fotosesija taps puikiu pasirinkimu. Nors erotinė fotosesija įprastai asocijuojasi su nuogumu, tai tikrai nėra pats svarbiausias dalykas – labai dažnai moteris netgi visiškai nenusirengia, o tik pademonstruoja nuogą petį ar apsirengia labiau peršviečiamą drabužėlį – turbūt daugelis žino, kad labiausiai vilioja paslaptis, o ne nuogut nuogutėlis kūnas, taigi, tas pats galioja ir šiuo atveju.
Erotines fotosesijas dažniausiai renkasi jaunos merginos, norinčios įamžinti savo nuostabų kūno grožį. Tai itin populiari paslauga, skirta jaunosioms – norėdamos vestuvių ryte nustebinti savo vyrą gražiomis, šiek tiek vulgarokomis arba švelniai erotiškomis nuotraukomis, jos paslapčia atlieka buduaro fotosesiją dar gerokai prieš vestuves.
Erotinės nuotraukos dažniausiai skatina fantaziją, tačiau jos gali būti ir labai jausmingos, švelnios, pašėlusios. Iš …